TolerantLoL

Baris · @TolerantLoL

27th Sep 2019 from TwitLonger

Galatasaray espor oyuncularını ödemiyor / GS Esports is not paying their players


Merhaba arkadaşlar,bunu tweetlediğimde mutlu değilim, çünkü o zamanlar beni Galatasaray'da destekleyen taraftarları beğenip takdir ediyorum, ama malesef şu an halka açık olmaktan başka çarem yok.
4 ay önce galatasaray espor tarafından ödenme yapılması gerekiyordu,fakat kulüp ödeme tarihini her seferinde http://erteledi.Başlangıçta klube 2-3 hafta ödeme gecikmesinin yaşanmasının bi sıkıntı olmayacagını söyledim.
Ve bu 2-3 haftadan sonra galatasaray espor menajer Kerem Serbetci ile iletişim kurmaya çalıştım, çoğu zaman mesajlarım ya görmezden gelindi ya da küçümseyerek cevaplandı.
Sık sık ödemenin mümkün olan en kısa sürede gerçekleşeceğine söz verildi, ancak bunlar malesef dogruluk payı bulundurmuyordu.
Bu tweetin galatasaray espora zarar verme niyetim olmadığını açıkça belirtmek isterim.Sadece malesef bu olayın böyle bir duruma geldiğini göstermek istiyorum.

English

Hey guys, I'm not happy when I tweet this because I like and appreciate all the fans who supported me at Galatasaray back then, but unfortunately I have no choice but to make this public now.
I should have been paid 4 months ago by galatasaray esports, but this was always postponed by the club. I initially showed the club my understanding that it was okey if the pay 2-3 weeks late.
And after these 2-3 weeks I tried to contact to the galatasaray esports manager Kerem Serbetci, most of the time my messages were either ignored or answered dismissively.
I was often promised that the payment would be in the shortest possible time, but these were unfortunately empty.
I would like to make it clear that this is not my intention to harm galatasaray esports. I just want to show that unfortunately it still comes to such actions .

Reply · Report Post