Předmět: anketa Hospodářských novin o nejlepší knihu s ekonomickou tematikou

Vážený pane,

Hospodářské noviny dělají předvánoční anketu o nejlepší knihu s ekonomickou tematikou. Rádi bychom Vás oslovili jako odborníka v této oblasti a požádali Vás o zodpovězení následující otázky: "Jaká kniha o ekonomice či ekonomii Vás letos nejvíce zaujala?"

Poprosili bychom o odpovědi týkající se knih ve dvou kategoriích:

a/ bez jazykového omezení , tj. v jakémkoliv jazyce

b/ původní české dílo nebo překlad do češtiny

Uvítáme u každé knihy krátké zdůvodnění.

Vybraných knih může být v každé kategorii i více, požádali bychom Vás však o označení té, které je podle Vás v dané kategorii nejlepší. Nemusí jít nutně o knihy vyšlé letos, ale pokud tomu tak bude, velmi to uvítáme.
________________________________________

(a) Zahraniční:

Číslo 1.
Guy Fraser-Sampson: The Mess We're In. Elliott & Thompson. London, 2012.

Populární, avšak fundovaná a intelektuálně náročná kniha, která vysvětluje kořeny současné finanční krize na pozadí historických událostí. Vlastně jde o stručnou ekonomickou historii Západu během posledních zhruba sta let na příjemně stručných 280 stránkách.

Číslo 2.
Gordon Pepper, Michael J. Oliver: The Liquidity Theory of Asset Prices. John Wiley & Sons, Chichester, 2006

Pojednání o tom, co skutečně hýbe cenami akcií a nemovitostí: likvidita, peněžní zásoba. Úsporných 163 stran má větší hodnotu než standardní vysokoškolské učebnice násobně tlustší.

(b) Domácí

Číslo 1.
Martin Pánek: Kompletní slepice: Šikmé pohledy z cest. Ludwig von Mises Institut, Praha, 2012.

Zápisky z ročního studijního pobytu v Číně. Talentovaný mladý autor popisuje a komentuje zážitky a čínské reálie z pohledu ekonoma rakouské školy. Ale žádná ekonomická nuda. Hovorový, bezprostřední styl vás vtáhne do děje: "Z woku se mi podařilo vylovit oba pařáty. Pak jsem tam nahrabal hůlkama fakt velkej kus masa, ale bylo to nějaký tvrdý, tak si říkám, co to je - a byla to uvařená hlava kohouta i s hřebínkem, okem a zobákem. Už stačilo jen zamrkat."

Po přečtení Kompletní slepice váš pohled na Čínu už nikdy nebude takový, jaký byl předtím.

Číslo 2.
Vladimír Procházka: Jak zbohatnout aneb Co chudí nevědí. Plot, Praha, 2012.

Ano, je to kdosi jako český Kiyosaki. K němu se ostatně hlásí i autor, ovšem s poznámkou, že návod, jak to vlastně udělat, aby jeden zbohatl, u Kiyosakiho člověk nenajde. Ještě příkřejší je pan Procházka vůči akademickým autoritám: "Slovutní páni profesoři, inženýři, učenci a učitelé mají holé zadky. Na ekonomickou a finanční budoucnost nás připravuje hromada teoretických blafů a žvástů, produkovaná tlachaly (...) Ryba na suchu, mlácení prázdné slámy."

Že po přečtení této knihy zbohatnete, nezaručuji. Ale nudit se zaručeně nebudete.

Reply · Report Post