Dizi setleri duruyor, çalışanlar protesto ediyor!
“Yerli dizi yersiz uzun!”
24 Aralık saat 18.00’de senaryo yazarları kalem bırakacak, yönetmenler stop diyecek, setler duracak ve şalterler inecek. Tüm sektör çalışanları servislere binip bu defa Taksim Meydanı’na AKM’nin önüne gelecekler. Saat 19.00’da Sinema Emekçileri Sendikası SİNESEN’in de katılımıyla dizi sürelerine dur demek için toplanacaklar.
“Yerli dizi yersiz uzun!” sloganıyla yola çıkan Senaryo Yazarları Derneği SENDER, ikinci eyleminde tüm sektör çalışanlarıyla birlikte ilgililere çağrı yapacak ve insanlık dışı çalışma koşullarını yaratan, dünya standartlarını hiçe sayarak kaliteyi düşüren dizi sürelerini 45 dakikaya indirme taleplerini tekrarlayacaklar.
24 Aralık 2008’de gecenin geç saatlerine kadar süren bir setin ardından evlerine giderken trafik kazası geçirip hayatlarını kaybeden meşlektaşları Zehra Sezgin ve Tülay Ergildi’yi de anarak, setlerde hastalıklara, kazalara, ölümlere varan insanlık dışı çalışma koşullarını protesto edecekler.
Yayında olan birçok dizinin yönetmenleri, senaryo yazarları, oyuncuları, müzisyenleri ve ekiplerinin katılacağı eylemi Mehmet Ali Alabora sunacak, dizi müziklerinden oluşan bir konser yapılacak.
Eylemi gerçekleştiren sektör çalışanları seyincilerini de destek vermeye çağırıyor.
24 Aralık’ta AKM’nin önünde buluşalım ve dünya standartlarında süreler, insanca çalışma koşulları için elele verelim.
SENDER
Senaryo Yazarları Derneği

Not: Gold Film, Avşar Film, MİNT Prodüksiyon, ASİS Yapım, TİM’S Production, TMC, MOST Production, BKM Film eylemi desteklediklerini açıkladılar. Seti olan yapımcılar çalışanlarını servisleriyle AKM’ye gönderecekler.
Bazı yapımcılarla görüşmeler devam etmektedir.

Reply · Report Post