oguztolgason

OğuzTolga · @oguztolgason

19th Apr 2018 from TwitLonger

2015 HAZİRAN KASIM,ve 2016 ÖRNEKLERİYLE YSKya GÖREVDEN ALIN BAŞVURUSU28 AĞUSTOS 2014 tarihinde aşağıdaki yemini ederek görevine başlayan RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN yeminine uymadığı için GÖREVDEN TARAFINIZDAN HEMEN alınması gerekmektedir. TAM KANUNSUZLUK VE ANAYASA SUÇUDUR.
Sorumlu olursunuz.. YÜKSEK SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞINA
Yemin metni;
Şerefi namusu üzerine ettiği bu yeminin gereklerini yerine getirmemiş. Tarafsızlığı tam ve net olarak ihlal etmiştir.
Bu ihlaller aşağıdadır. T. C. Cumhurbaşkanlığı sitesindeki konuşmalar bölümünden de doğrulanmıştır…
https://www.tccb.gov.tr/receptayyiperdogan/konusmalar/
İHLALLER;
1.
YEMİN TÖRENİ VE KENDİ SESİNDEN YEMİN
https://www.youtube.com/watch?v=49XceW_q6to
2.
Erdoğan tarafsızlık yemini çiğnedi http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/erdogan-tarafsizlik-yemini-cignedi-728944/ #gazetesozcu via @gazetesozcu
3.
http://yorumcahaber.com/haber_detay.asp?haberID=15907
4.
https://odatv.com/tarafsiz-cumhurbaskani-akp-standinda-1205151200.html
5.
https://www.evrensel.net/haber/103639/erdoganin-secim-gezilerine-cikmasi-vatana-ihanettir
6.
http://agrihurses.net/haber/-5988.html
7.
http://www.haberasi.com/tarafsizlik-yemini-etmis-erdogan-in-referandumda-harcadigi-parayi-disaridan-borc-alarak-odedik/69/
8.
https://www.gazeteoku.com/yazar/ertugrul-ozkok/119207/yemini-bir-evren-bozdu-bir-de-o
9.
https://www.aydinpost.com/bahceliden-cumhurbaskani-erdogana-sert-elestiri-228053h.htm
Bahçeli, Erdoğan'ın 'Bu gömlek bu bedene dar geliyor' sözlerine tepki göstererek, "Şerefini gömlek gibi giyip çıkaran, tarafsızlık yeminini ampul gibi yakıp söndüren bir şahsiyet Türkiye'ye istikamet çizemez" diye konuştu.
10.
Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerini ‘korsan’ diye nitelerken Erdoğan’ın tarafsızlığını ihlal ettiğini, Anayasa suçu işlediğini vurguladı.
https://www.habererk.com/siyaset/bahceli-erdogan39in-o-gun-istifa-etmesi-gerekir-h15486.html
11.Recep Tayyip Erdoğan'ın örtülü ödenekten karşılanan miting masrafları milletin sırtındaki kamburu büyütürken o tarafsızlık üzerine ettiği yemini her defasında boşa çıkararak güvenilmezliğine kat ve şekil veriyor.
http://www.ortadogugazetesi.net/makale.php?makale=bahadir-coban&id=19411
12.
KILIÇDAROĞLU, ERDOĞAN "NAMUS VE ŞEREF" YEMİNİNİ HATIRLATTI http://www.kimlikhaber.com/haber/-5644.html
13.
Sındır'dan Erdoğan'ın İzmir mitingi sözlerine: Bu bizi üzüyor, ben eminim... http://www.egedesonsoz.com/haber/sindir-dan-erdogan-in-izmir-mitingi-sozlerine-bu-bizi-uzuyor-ben-eminim-/951049 via @egede_sonsoz
14.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa'ya aykırı söylem ve eylemlerini açıkça sıraladık.
Türkiye, 7 Haziran seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa’ya aykırı davranıp davranmadığını tartışıyor.
Erdoğan’ın, devletin parası ile “açılış” adı altında yurdu karış karış gezerek AKP’ye oy istemesi, miting alanlarına elinde Kur'an-ı Kerim ile çıkması, başkanlık sistemi için 400 milletvekilli istemesi gibi eylemleri, Cumhurbaşkanlığı And’ına aykırı ve Anayasa ihlali olarak yorumlanıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu güne kadar tarafsızlığını ve Anayasa’yı çiğneyerek yaptı Anayasa’ya aykırı olan söylem ve eylemleri ise şöyle:
TARAFLI ADAY OLDU “Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 tarihinde seçimle Cumhurbaşkanı oldu ancak Başbakanlıktan, Milletvekilliğinden ve AKP Genel Başkanlığı'ndan 27 Ağustos’a kadar istifa etmedi.

Erdoğan, AKP Kongresi'ne hem Cumhurbaşkanı, hem Başbakan hem de AKP Genel Başkanı olarak katıldı.
TARAFSIZLIĞINI YİTİRDİ Alanlara inip açılış adı altında seçim döneminde miting yaptı.
AKP için 400 milletvekili istedi.
“Gönlümde bir parti var ben oradan geldim” dedi.
Muhalefeti eleştirdi.
Eşitlik ilkesini bozdu ve AKP adına seçim kampanyası yürüttü.
Yani, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Yasa'nın 49 ve devamı maddelerindeki "Seçim Propagandası" maddelerini ihlal etti.
MUHALEFETE MEYDAN OKUDU Meclis’te görüşülmekte olan İç Güvenlik Yasa tasarısı sırasında “Yasa ya çıkacak, ya çıkacak. Muhalefet boşuna uğraşıyor” diyerek Meclis iradesini baskı altına almaya çalıştı, muhalefet partilerine karşı siyasi kampanya sürdürdü.
ÖZERKLİĞİ ÇİĞNEDİ Merkez Bankası gibi özerk bir kuruma karşı açıklamalar yaptı. Açıklamaları piyasada spekülasyonlara yol açtı, kurların ve faizlerin oynamasını sağladı.
Erdoğan özerk bir statüye sahip olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan hükümete koşulsuz olarak biat etmesini istedi.
YARGIYA MÜDAHALE ETTİ KUVVETLER AYRILIĞINI ÇİĞNEDİ Olağanüstü hallerde, sıkı yönetimlerde başkanlık edebildiği Bakanlar Kurulu’na başkanlık etti.
Üstelik rutin toplanma yerinde değil, Saray’a Başbakanı ve Bakanları getirterek Başbakan’ın görev ve sorumlulukları ile otoritesini sarstı.
LAİKLİK İLKESİNİ ÇİĞNEDİ Cumhurbaşkanı olduktan sonra Başkanlık sistemi için Anayasa değişikliği yapabilmek için miting alanlarında elinde Kuran sallayarak konuştu. Anayasa’daki laiklik ilkesini açıkça çiğnedi.
PARTİZANCA ATAMALAR
YARGIYI BİÇİMLENDİRDİ Yine Cemaatle mücadele bahanesiyle 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunu başlatan 4 savcı meslekten ihraç edildi.
HSYK’daki Cemaat yapılanmasını bahane ederek, kendi adamlarını HSYK’ya Adalet Bakanlığı aracılığıyla yerleştirdi.
HSYK’daki seçimlere müdahale ettiği gibi Anayasa Mahkemesi’ndeki seçimde de tıpkı Yargıtay ve Danıştay’da olduğu gibi Erdoğan istediği kişi Anayasa Mahkemesi başkanı oldu.
Yurt ise Erdoğan’ın bu söylem ve eylemlerini Anayasa uzmanlarına ve hukukçulara sordu, Yurt’a konuşan Anayasa uzmanları ve hukukçuların görüşleri şöyle:
'Anayasaya aykırı davranıyor'
Eski Adalet Bakanı ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Sami Türk: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, göreve başlamadan önce farklı bir Cumhurbaşkanı olacağını söylemişti.
Gerçekten Sayın Cumhurbaşkanı farklı bir portre çiziyor.
Anayasanın öngördüğü Cumhurbaşkanı'ndan farklı bir Cumhurbaşkanı. Anayasamızın öngördüğü, Cumhurbaşkanı, devletin tarafsız başıdır.
Ve bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk millletinin birliğini temsil eder.
Oysa Cumhurbaşkanı isim vermese de AKP'nin seçim propagandası yapıyor.
Türkiye'ye kendi anlayışına göre getirmek istediği başkanlık sistemini gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğu parlamento çoğunluğunun 400 milletvekili olarak verilmesini istiyor.
Burada 400 milletvekilini hangi parti için istediği belli, AKP için istiyor. Herhalde bu 400 milletvekilini CHP, HDP, MHP için istemiyor.
Konuşmalarında CHP'ye ve diğer partilere çatıyor.
Kendisi şuan ki AKP Genel Başkanı’ndan daha AKP’li olarak davranıyor.
Bunlar bir Cumhurbaşkanı'nın tarafsız konumu ile bağdaşmaz.
Bir de son zamanlarda, propaganda konuşmalarına elinde Kuran-ı Kerim'le çıkıyor.
Oysa and içerken laik Cumhuriyet, ilkelerine bağlı kalacağına da and içmişti. Bütün bunlarla bir yandan içtiği andı inkar etmiş oluyor, öte yandan açıkça anayasada yer alan cumhurbaşkanının görev ve yetkileri ile ilgili hükümlerini çiğnemiş oluyor.
Bu bir anayasal suç olarak nitelenebilir.
'Cumhurbaşkanımsı!'
Eski Cumhuriyet Başsavcısı ve CHP Milletvekilli İlhan Cihaner: Bir kere ben cumhurbaşkanı değil, Cumhurbaşbakanımsı demeyi tercih ediyorum.
Ne olduğu belli değil çünkü.
Cumhurbaşkanı dediğiniz zaman bir görev tanımı olan neler yapabilir neler yapamaz neyi temsil ediyor şuanda Erdoğan’ın bu hukuk statüsü ile hiçbir ilgisi yok.
Parlamenter sistemde Anayasa, hukuki metinler her şeyi ön göremez. Örneğin bir Cumhurbaşkanın yanında çalışan bir personelini dolandırması ön görülemez.
Bununla ilgili de bir mekanizma geliştirilmemiştir. Parlamenter demokrasi hatta her sistem hukukla inşa edilmiştir ancak özünde etik değerler üzerinde toplanmıştır.
Etik ahlaki ön kabul üzerine kurulmuştur.
Şimdi bu sorduğunuz soruların sorulması bile abestir.
Çünkü bu davranışlar ne Anayasa’daki tanımına uyuyor ne de tarafsızlığına uyuyor.
Alanlara çıkıyor nefret dili ve ayrıştırıcı bir dil kullanıyor.
Ahlak çerçevesinde değerlendirmek gerekiyor.
Türkiye’de yaşayan geniş kesimler için bir inancı alabildiğine sömürüyorsa hem de yalan üzerinden sömürüyorsa yani denmediği halde ‘Bunların Kabesi Taksim” diyorsa burada etik bir sorun vardır.
O bilim çerçevesinde değerlendirmek gerekiyor.
Yani öyle cümleler kurup ardından da ‘Ben hiçbir partiye oy istemedim’ diyorsa bir kişi patalojik boyutta bir yalancılık vardır ya da psikiyatrinin ilgilenmesi gereken bir durum vardır.
Kaboğlu: Aykırılıklar açıkça ortada Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlık için 400 milletvekili istiyor ve hemen, parti adı vermediğini söylüyor.
Oysa, seçim bildirgelerinde başkanlık rejimi sadece AKP tarafından isteniyor.
Açık olan, Cumhurbaşkanı’nın AKP’ye oy istemek için günde birkaç kez konuştuğu.
Ayrıca Anayasa’ya aykırılıklar zinciri, çökme ve çökertme kavramlarının ne anlama geldiğini açıkça ortaya koyuyor.
Sürekli seçim propaganda yapması, yurttaşların serbest tercih ve iradesini, eşit koşullarda bilgilenme hakkını ve ifade özgürlüğünü engelliyor.
Bütün konuşmaları, başta TRT gelmek üzere birçok TV kanalı tarafından canlı olarak veriliyor.
Halkın haber alma hakkı bloke edilmiş oluyor.
Serbest seçim ilkesine gölge düşürdüğü için demokrasiyi de ihlâl ediyor. Siyasal propagandayı din ve dince kutsal sayılan duyguları kötüye kullanarak yapıyor.
Anayasa’ya aykırı harcamayı örtülü ödenekten dilediği gibi yaparak, bütçe harcamalarının toplumsal eşitliğin sağlanmasına yönlendirilmesini engelliyor.
Hesap verebilirlik, denetim, erkler ayrılığı ve normlar hiyerarşisi hukuk devletinin temel taşlarını bütün olarak zedeliyor ve ihlâl ediyor.
'İhlalin cezası müebbet!'
Anayasayı 'ilga’ suçu, bilfiil gerçekleşmiş durumda.
Yargı lağvedilmiştir.
Anayasanın ilgası, yargının bu şekilde tehditlerle ve baskılarla ağır baskı altına alınması nedeniyle anayasayı ihlal suçu işlendi.
Hukukun bittiğini milletvekilleri de anayasa hukukçuları da söylüyor. TCK’nin 309. maddesinde 'Anayasanın ihlali’ suçu var.
Cezası ağırlaştırılmış müebbettir. Ve iktidarın talimatlarıyla hareket ederek karar alan savcılar, hâkimler, mahkemeler de aynı suçu işlemiştir.
Tarafsızlık yeminini çiğneyip meydanlarda partin lehine açıkça miting yapıyorsun.
Bu da anayasa ihlali.”

15.
ERDOĞAN’IN CUMHURBAŞKANLIĞI YEMİNİ YENİDEN GÜNDEMDE! | SİYASET Haberleri http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=48341&ref=sanalbasin
16.
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Şerefin namusun üzerine yemin etmedin mi? http://www.mynet.com/haber/politika/kilicdaroglundan-erdogana-serefin-namusun-uzerine-yemin-etmedin-mi-2336670-1 via @HaberMynet
17.
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Tarafsızlık üzerine yemin ettin, sonra namusunu şerefini çöpe attın http://www.politez.com/detail/endiseli-/5086/kilicdaroglundan-erdogana-tarafsizlik-uzerine-yemin-ettin-sonra-namusunu-serefini-cope-attin#.Wn8FYSBj1Mk.twitter

18.
Erdoğan yeminini bozdu, ilk hedefi laiklik oldu https://tgb.gen.tr/15410
19.
ERDOĞAN'IN YEMİNİ NE OLACAK
http://www.haberartiturk.com/erdoganin-yemini-ne-olacak-58814h.htm
20.
Öztrak: Erdoğan Cumhurbaşkanı Yeminine Sadık Kalmadı http://mail.mansettekiler.com/guncel/oztrak-erdogan-cumhurbaskani-yeminine-sadik-kalmadi/70142/
21.
CHP'li Akaydın: “Cumhurbaşkanı tarafsız kalma yeminini bozdu” | Akdeniz Haber Gazetesi - MANAVGAT/ANTALYA http://www.akdenizhaber.com.tr/haber/guncel/chpli-akaydin-%E2%80%9Ccumhurbaskani-tarafsiz-kalma-yeminini-bozdu%E2%80%9D/7489.html
22.
http://tr.radar.bg/tr/2015-01-30/article/1699350_Erdo%C4%9Fan__tarafs%C4%B1zl%C4%B1k_yeminini_ask%C4%B1ya_ald%C4%B1__oy__ist.html?fixdate=2015-01-31
Erdoğan: Seçimde yeni Türkiye için gereğini yapacaksınız

Erdoğan: Seçimde yeni Türkiye için gereğini yapacaksınız
30 Ocak 2015 15:47Radikal
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kırşehir'de toplu açılış töreninde konuşuyor..…
leer el articulo completo »

Erdoğan, tarafsızlığını askıya aldı 'oy' istedi
30 Ocak 2015 17:47Zaman Siyaset
Cumhurbaşkanı seçildikten sonra tarafsızlık yemini eden Recep Tayyip Erdoğan, bugün meydanlara indi ve tarafsızlığını bir kenara bırakarak 7 Haziran seçimleri için oy istedi. Erdoğan, “Yeni anayasa çalışması yarım kaldı. Tıpkı 10 Ağustos'ta olduğu gibi, 7 Haziran'da da yeni Türkiye ve yeni anayasa için millet iradesini ortaya koymalıdır.” ifadelerini…
leer el articulo completo »

Erdoğan: CHP'nin kılavuzu paralel yapı
30 Ocak 2015 16:49Star Gazete
Cumhurbaşkanı Erdoğan, anamuhalefet partisine yönelik "Bunların işi montaj, montaj. Bunlar montajdan başka, şantajdan başka, şantaja alet olmaktan, şantaja boyun eğmekten başka bir şey bilmez. Bunların kılavuzu paralel yapı. Paralel yapıyla el ele, kol kola şimdi montaj sanatını öğrendiler, bunu uyguluyorlar" dedi…
23.
Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a 'namus, şeref' yeminini hatırlattı - Politika - Turk Haber Servisihttp://www.turkhaberservisi.com/kilicdaroglu-erdogan-a-namus-seref-yeminini-hatirlatti/2916/ via @THS_TR
24
www.yuksekovahaber.com.tr ›
24 May 2015Dengir Mir Mehmet Fırat,Erdoğan'ın, bugün kendisini maalesef bir hastaya dönüştüren boyutta ... Çünkü benim Cumhurbaşkanım, yalan söylemeyen, dürüst, yemininin gereğini yerine getiren tarafsız bir Cumhurbaşkanı olmalı.
25.
www.durusgazetesi.com/.../kilicdaroglundan-cok-sert-sozler-iste-cok-konusulacak-erd...
29 Oca 2018 - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu... Cumhurbaşkanlığı makamı bugün işgal altında, Anayasaya göre tarafsız olması gereken ve bunun için yemin edilmesine rağmen yemine de uyulmuyor.
26.
Erdoğan yemini mi unuttu? http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/erdogan-yemini-mi-unuttu-823607/ #gazetesozcu via @gazetesozcu
27.
Selahattin Demirtaş: Erdoğan, tarafsızlık ilkesini çiğnedi https://www.ntv.com.tr/turkiye/selahattin-demirtas-erdogan-tarafsizlik-ilkesini-cignedi,uQ1WgM1EtEGVCKG_Z4Nmlg
28.
MHP'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'tarafsızlık' tepkisi http://www.mynet.com/haber/politika/mhpden-cumhurbaskani-erdogana-tarafsizlik-tepkisi-1868315-1 via @HaberMynet
29.
Kılıçdaroğlu: Erdoğan tarafsızlık yeminini tutmadı http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/251829.aspx via @turkiyegazetesi
30.
https://www.youtube.com/watch?v=_sGJxucQjkM
31.
http://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/son-dakika-haberi-erdogan-ypg-pkknin-yaklasimi-neyse-chpnin-yaklasimi-odur-2203545/
32.
CHP Amorf ne demektir? http://www.superhaber.tv/amorf-nedir-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-chpyi-amorfa-benzetti-90852-haber via @superhabertv
33.
PKK ve CHP aynı çizgide


http://www.haber7.com/siyaset/haber/2542120-cumhurbaskani-erdogan-pkk-ve-chp-ayni-cizgide
34.
Erdoğan'dan CHP ve HDP'ye 'faşist' çıkışı - Birgün Gazetesi
https://www.birgun.net › Güncel
23 Ara 2017 - Şırnak'ta "İstediğiniz kadar dolarınız olsun, istediğiniz kadar atom bombalarınız olsun önemli olan samimiyettir" dedi. Erdoğan, konuşmasında CHP ve HDP'yi kast ederek,
35.
Erdoğan'dan CHP'li vekillere: Ulan ahlaksızlar... - Sputnik Türkiye
https://tr.sputniknews.com/.../201801271031993869-erdogan-chp-oso-tepkisi-ahlaksi...
1.
27 Oca 2018 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile birlikte Afrin'e harekat düzenleyen Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) 'terörist' diyen CHP'li vekillere "Ulan ahlaksız sen sıcak yatağında yatarken o ÖSO'lar benim Mehmet'imle beraber senin kol kanat gerdiğin teröristleri yok ediyorlar" ...
36.
Erdoğan'dan CHP'ye: Senin zaten PKK'dan ne ayrılığın var ki? - BBC ...
www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-42930260
1.
3 Şub 2018 - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP'nin Bitlis İl Kongresi'ne katıldı. Konuşmasına "Biz tüm insanlığa adalet, vicdan ve medeniyeti göstermiş bir milletiz" diyerek başlayan Erdoğan, CHP'yi ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi: "Sözde bir ana muhalefet var, bir tanesi çıkıyor ...
37.
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na ağır hakaret - ABC Gazetesi
www.abcgazetesi.com › POLİTİKA
1.
28 Kas 2017 - AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na açtığı tazminat davasını hatırlaratarak, “Cibiliyet meselesi bu. Cibiliyetinin ... Trump ile YPG'den FETÖ'ye pek çok hususu görüştüğümüz konuşmanın devamını önümüzdeki günlerde tekrar yapacağız" dedi. Partisinin ...
38.
Erdoğan CHP'ye öyle bir HAKARET etti ki! Şaşıracaksınız! - YouTube
▶ 11:40
https://www.youtube.com/watch?v=anov7OIsMAg
7 gün önce - Derin Devlet TSK tarafından yüklendi
Erdoğan CHP'yi öyle bir HAKARET etti ki! Şaşıracaksınız!
39.
''Edepsiz,Alçak,Ahlaksız '' Diyecek kadar Zıvanadan çıkan Başbakan ...
https://tr-tr.facebook.com/notes/atatürk/edepsizalçakahlaksız.../170817316312335/
1.
Kontrolünü yitiren Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na ağır hakaretler yağdırdı: Edepsiz, alçak, ahlaksız. Tek cümlede, 3 hakaret! ... Hopa'da protesto gösterisi yapanları 'eli sopalı şehir eşkıyası' olarak niteleyen Erdoğan, ağır eleştiriler yönelttiği muhalefeti de “AKP'ye karşı ittifak”la suçladı. Olayların ardından İl Emniyet ...
39.
Erdoğan'dan yine CHP'ye hakaret - Gerçek Gündem
https://www.gercekgundem.com › Siyaset
27 May 2016 - KIRŞEHİR (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ana muhalefet partisinin genlerine sirayet etmiş bu darbeci huyun, aradan geçen 56 yıla rağmen hiçbir şekilde eksilmediğini görüyoruz” dedi. Ahi Evran Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilecek.
AYRICA;
Anayasanın 101. Maddesinin eski Anayasada olduğu gibi yeni Anayasa’da da Cumhurbaşkanlığının tarafsızlığını düzenler.
“Anayasaya göre Cumhurbaşkanı tarafsızdır, 103. Maddeye göre ise Cumhurbaşkanı demokrasiye, hukuka ve Anayasaya bağlılık üzerine yemin eder ve bunlara da uyar.”
6271 sayılı Cumhurbaşkanı seçimi kanununda
‘Cumhurbaşkanı seçilen kişi varsa partisiyle ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer’ düzenlemesi halen yürürlükteyken Cumhurbaşkanının partiye üye olması ve genel başkanlığa seçilmesinin hukuka aykırıdır.
Türkiye Cumhuriyeti, şu anda toplumun ortak paydası olan bir Cumhurbaşkanı’na çok büyük ihtiyaç duymaktadır.
Şu anda toplumun vicdanında, herkesin ortak paydası olan bir Cumhurbaşkanı yoktur.
AKP’ye Genel Başkan olan bir siyasi aktör var.
Devletin birliğini temsil edecek, Anayasal düzeni koruyacak, herkesi uzlaşı içinde birleştirecek, uzlaşıyı ve barışı hakim kılacak bir Cumhurbaşkanı arayışı başlamıştır.


Partili Cumhurbaşkanı Anayasaya aykırı Anayasanın 2. Maddesinin demokrasi, 101. Maddesinin tarafsızlık ve 103. Maddesi tarafsızlık yeminini içeriyor.
“Cumhurbaşkanı’nın partili olması Anayasanın değiştirilemez hükümlerinden biri olan 2. Maddesine, Cumhurbaşkanının tarafsızlığını tanımlayan 101. Maddesine ve Cumhurbaşkanı yeminini tanımlayan 103. Maddeye aykırıdır.
YSK’yı uyarıyorum Cumhurbaşkanı’nın AKP Genel Başkanı olması yeni bir hukuki sürecin başlatır.
“YSK, 21 Mayıs 2017 tarihinde yapılan AKP Olağanüstü Kongresine bir görevlendirme yaparak durumu saptamadı neden?
Yasaya rağmen bu kongrede Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı seçildi YSK bu kongreyi geçerli sayıyor mudur bilmeliyiz.
Hukuka aykırı bir durumun ortada ve hukukun işletilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nı ve YSK’yı uyararak, yasalardaki emredici düzenlemelere rağmen Cumhurbaşkanı’nın AKP Genel Başkanı seçilmesi hukuka aykırıdır.
Cumhurbaşkanı’nın hukuka aykırı olarak AKP üyesi ve Genel Başkanı olması durumunda bu durumu mutlaka Anayasa Mahkemesi’ne taşınacaktır.
Ama YSK’nın bu konuda yapması gerekenlerden kaçınması durumunda hukuki başvurularla görevini yapmaya davet ediyorum
“Cumhurbaşkanı yemini içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri yer alıyor. Cumhurbaşkanı olan kişide bu nitelikleri kabul ederek Cumhurbaşkanı oluyor. Yapacağı işlemleri bu doğrultuda yapacağını yemin ederek Anayasal taahhüt altına giriyor. Yemin etmek Türkiye Cumhuriyeti’nin ruhunu kabul ve onu icra edeceğini ilan etmesidir.
R.Tayyip Erdoğan YSK tarafından “TAM KANUNSUZLUK VE YEMİN İHLALİYLE ANAYASA SUÇU” İŞLEDİĞİNDEN hemen görevden alınmalıdır.
Saygılarımla

Reply · Report Post