Dovolím si nabídnout neautoritativní vlákno k událostem v Sýrii:


1) Válka v Sýrii nezačala ze 13. na 14.4.2018. Začala v březnu 2011 a dodnes má nejméně půl milionu obětí, 13,5 milionu lidí vyhnala z domovů.

2) Sýrie měla program chemických zbraní od 70.let. Díky Egyptu a SSSR získala možnost vývoje, výroby i použití. Jeden z největších arzenálů světa přiznala v roce 2013. Po sarinovém masakru ve Východní Ghútě - podle OPCW ho provedl Damašek - se vláda zavázala chem.zbraně zničit.

3) Výrobní i výzkumná zařízení měl Damašek do léta 2014 zničit. OPCW do dneška nedostala odpověď na místo uložení 4% deklarovaných a neodevzdaných zásob sarinu a VX. Inspektoři navíc podezírají vládu, že nepřiznala všechna chemická zařízení rozmístěná po celé zemi.

4) Sarin a další chemické zbraně (nikoliv chlór) se nevyrábějí, ani neskladují v garáži. Kromě států dokázala sarin vyrobit jediná soukromá entita - japonský kult Óm Šinrikjó. Měl na to své vědce, desítky milionů dolarů a vlastní laboratoře i továrnu.

5) V září 2017 konstatovala zprávy vyšetřovatelů OSN pro válečné zločiny, že ze 33 zkoumaných chemických útoků (většinou chlór a sarin) jich má vláda na svědomí 27. Zbývající jdou na vrub nezjistitelnému pachateli, možná povstalcům, možná opět vládě.

6) Chemický arzenál vybudovala Sýrie jako protiváhu jaderné převaze Izraele. Strategické zbraně mají na starosti vysoce vycvičené specializované jednotky. Je krajně nepravděpodobné, že by takové zbraně někdo nechal jen tak ležet. OPCW nic takového nezjistila.

7) OSN i OPCW zaznamenaly několik útoků chlórem, který v uzavřených prostorech může být smrtící, ze strany povstalců. Mimo vládu nasadil skutečnou chem. zbraň jen IS - šlo o málo účinné granáty s yperitem z iráckých armádních zásob v letech 2015/16.

8) Úder z víkendu deklaroval, že jde o varování před dalším užitím chemie na syrské frontě. Neměl ukončit/vyřešit válku. Zasáhl pouze tři z desítek areálů vládního chem. programu. Nikoho nezabil, nezměnil poměr na frontě. Neměl jak otřást Orientem, jak způsobit uprchlickou vlnu.

9) Zdrojem videí z chemického útoku, jak ho nazvala Světová zdravotnická organizace, nejsou výhradně Bílé přilby, ale dvě další lokálním organizace. Bílé přilby byly zdrojem videí z útoku v Chán Šajchúnu 2017, který OPCW i OSN potvrdila jako sarinový útok vlády.

10) Bílé přilby fungovaly bez problémů do září 2015, kdy Sýrii začalo bombardovat Rusko. Vedle záběrů ladných startujících bombardérů přinesly BL ošklivé záběry dopadu ruské munice. I důkazy, že cílem ruské intervence není IS, ale povstalci na západě Sýrie.

11) Otázka Cui bono: chem. zbraně jsou psychologická zbraň na zlomení odporu. V Dúmě podle všeho dopadly, když se 5-7000 bojovníků Džáiš al Islám odmítlo stáhnout jako ostatním islamisti. První útok byl v 16:00 7.4. V 10:00 8.4. oznámila syrská TV, že islamisti nakonec odejdou.

12) Závěrem. Inspektoři OPCW, jejichž vyšetřování s OSN Rusko dvakrát vetovalo v RB OSN, sedí od soboty v Damašku, cca 15 km od Dúmy. Ve městě zatím probíhají vládním oslavy osvobození za účasti davů. Inspektoři se na místo dostanou možná zítra - 11 dní po údajném útoku,

Reply · Report Post