SOMA’DA İŞÇİLERLE YAPTIĞIMIZ İLK GÖRÜŞMELERİN SONUÇLARINI AKTARIYORUZ;

İşçilerin anlatımına göre Bakanlık müfettişlerince yapılan araştırma oldukça yüzeysel. Bugüne kadar denetleme için gelen müfettişlerin tünellere indiği görülmemiş. Sadece girişe yakın olan sorunsuz, havadar bölümlere bakılıyormuş. Ciddi bir inceleme yapılmamış. Maden ocağının derin yerlerinde çalışanların hiçbiri denetlemeye gelen birini görmemiş.

Ölümlerin grizu patlamasından mı yoksa trafo yangınından mı çıktığına ilişkin henüz net bir bilgi yok! İçeriden çıkarılanlar çok yoğun bir gaz kokusu olduğundan söz ediyor.

Grizu patlaması olduğu yönünde şüpheler artıyor.
Anlatıma göre trafoda küçük bir kablo yangını oluyor(aksamlar eski) daha sonra bu yangın içerideki gazla birleşiyor ve patlama oluyor. Trafo yangının grizu patlamasına yol açtığını söylemek mümkün. Büyük ihtimalle ölümlerin çoğu da grizu patlaması nedeniyle oldu.

Maden ocağında teknoloji çok eski ve havalandırma yetersiz. İşçilerin anlatımına göre; Havalandırmanın yetersizliği nedeniyle derinlerde sürekli metan gazı birikiyor. Normal şartlarda metan gazı birikmesi, havalandırmaya çözülebilecek durumda. Havalandırma ile biriken metan gazının diğer tarafa püskürtülüp tahliye edilmesi mümkün ancak havalandırma sistemi eski ve tahliye yolları çok dar. Ayrıca havalandırma işlemi yapılması halinde biriken metan gazı püskürtülürken doğallığında ufak çaplı yangınlar oluşabiliyor. Bu yangının söndürülmesi için sulama yapılması gerekiyor ve bu işlem işin durmasına ve yavaşlamasına sebep oluyor. İşin durmaması ve yavaşlamaması için havalandırma işlemi ya hiç yapılmıyor ya da çok uzun aralıklarla yapılıyor. Geçen haftadan beri de işçiler tarafından hissedilen yoğun bir metan gazı birikmesi var.

Şu anda göçükten 200 kadar işçi çıkarılmış ve çıkarılmaya devam ediyor. Hepsine oksijen maskesi takarak çıkarıyorlar ve aslında tamamı yaşamını yitirmiş. Patlama sebebiyle değil de son anda kurtarılamadığı için öldükleri izlenimi yaratılmaya çalışılıyor. Çıkarılan cenazelerin çoğu, gazdan yaşamını yitirmiş gibi görünüyor. Boğulmalar ve şişmeler var.

Tünellerde bir insanın bile zor geçebileceği çok dar alanlar var. Tavan yükseklikleri çok düşük. Sedyeler geçsin diye genişletmeler olmuş. Bu durumu gizlemek için de genişletme yapmaya devam ediyor olabilirler.

İşyerinde 12 tane taşeron firma var ve işin ağırlığı ve tehlikesine göre oldukça düşük ücretler veriliyor.

Yaptığımız ilk görüşmeler açık olarak gösteriyor ki ortada kaza değil katliam var! İhmal suretiyle kasten adam öldürme suçu işlenmiştir. Bu suçu işleyenlerin peşini bırakmayacağız!

Reply · Report Post