Google Map Maker i Open Street Map "Obavezno pročitati"

"Danas čitam svašta po netu i naletim na članak koji kaže:"Google Map Maker od danas dostupan u Hrvatskoj"
Super, napokon je i Hrvatska na Google Map Maker, jedna od zadnjih u regiji, ali tu je.
Sve je to super samo što Google kasni preko 9 godina!!!
Naime toliko dugo je već moguće uređivati OpenStreetMap u Hrvatskoj, istina nitko od nas nije tada krenuo, nego tek kasnije, ali od tada OSM postoji.

Obje karte imaju za cilj uključiti lokalno stanovništvo u aktivno sudjelovanje u izradi karte ali svaka na svoj način. U nastavku kratki pregled obje strane.

Google: all-in-one solution. Ruting, karta, satelitske snimke, teren, streetview, ... Prednost all-in-one je da se sve može obaviti na jednom mjestu, ali mana je što je ograničen samo na usluge koje su ponuđene.
OSM: kartografski ekosustav koji se konstantno razvija. Nije sve na jednom mjestu, nego se sastoji od velikog broja odvojenih aplikacija, sustava, prikaza, koji svi koriste istu bazu podataka kao izvor informacija. Tako da postoje višestruki sustavi za ruting, za 3D prikaz, visinski prikaz, openstreetview, ... samo mašta je granica. Tokom vremena neki dijelovi su zastarjeli i maknuti su, dodani su neki novi provjereni, uglavnom sustav u konstantnom razvoju.

Google: Promjene unesene na kartu čekaju provjeru da bi se prikazale na karti. Po pričama korisnika korisnika iz drugih zemalja te promjene mogu biti i odbijene, moguće je duže čekanje. Nemam iskustva sa tim sustavom pa rađe neću nagađati, niti prenositi krive informacije.
OSM: Promjene koje unesete kao prijavljeni korisnik su vidljive već nakon nekoliko minuta na karti, osim u iznimnim slučajevima kad se desi da se promjeni cjeli stil karte pa se ponovno kreira karta za cijeli svijet, tada čekanje na prikaz promjene može trajati i čitav dan. Ovakve situacije su rijetke. Propagacija na ostale sustave koji koriste OSM može trajati od nekoliko minuta, do nekoliko tjedna, ovisno o tome kako je taj sustav namješten da prihvaća promjene.
Također možete korigirati kartu bez prijave na sustav, tj kao anonimni korisnik, koristeći "Add a note to the map" opcije gdje trebati pričekati da neki prijavljeni korisnik obradi vašu prijavu.

Google: Postoji sustav za praćenje promjena u živo:
http://www.google.com/mapmaker/pulse
OSM: Postoji sustav za praćenje promjena u živo:
http://live.openstreetmap.fr/

Google: Možete unositi razne točkaste, linijske, površinske elemente.
OSM: Možete unositi razne točkaste, linijske, površinske elemente.

Google: Ima satelitske snimke za cijeli svijet koje se mogu koristiti.
OSM: Smijemo koristiti samo Bing satelitske snimke, nažalost nije pokriven cijeli svijet. Tu nas dobro šišaju. Ali također postoje dijelovi Hrvatske koji imaju bolje OSM karte nego što Google ima satelitske snimke :D

Google: Sve što unesete u Google Map Maker postaje vlasništvo Google korporacije i vi niste vlasnik tih podataka, niti postoji način kako možete doći do njih osim kao korisnik karte i te podatke možete koristiti samo kao slike, i to pod Google uvjetima.
OSM: Sve što unesete u OSM dobije Open Data, ODbL licencu:
http://www.openstreetmap.org/copyright i omogućeno vam je slobodno korištenje tih podataka dok god ne kršite uvjete da su to slobodni podatci.

Ovo je kratki osvrt na današnji članak. O tome bi se dalo još dugo pisati.

Kako pomoći OSM zajednici u Hrvatskoj?
Posjetite http://www.openstreetmap.org/ pogledajte svoje susjedstvo i nadodajte na kartu informacije koje fale, bilo kao anonimni korisnik, ili se prijavite i aktivnije sudjelujte u kreiranju karte.

Samo mali statistički dodatak: dnevno se hrvatska poveća za oko 6000 točaka, što uključuje i točke interesa i točke kojima se crtaju ceste.

Pozdrav svima i veselo crtanje!"

Reply · Report Post