DİN ve LEDÜN - I

Sayın @HurAyse ,

Bu başlığı şu ifadeniz üzerine seçtim:

"İslam'ı ben bile kendi başıma anlayamıyorsam bu din kime inmiş?"

Bunu, Habertürk-Öteki Gündem'de mevzu olan Kötülük-Özgür İrade-Mazlum ve Mağdurların Durumu alt başlığındaki tartışmaya açıklık getirmeyi teklif etmem üzerine söylediniz.

Bu çok isabetli oldu! Konuya buradan girmek lâzım!

Evet; DİN size, bana, hepimize indiğine göre anlaşılmayan/anlayamadıklarımız NEDİR?!

Yaygın bir yanılgı! Anlayamadığınızı söyledikleriniz, MANTIK SORUNU gördükleriniz zâten DİN değildir; DİNDEN değildir!! Bu LEDÜN'dür!

Eskilerin DİN ALGISI fevkalade tutarlıdır! İmanın 6 Şartı, İslâm'ın 5 Şartı, 32 Farz derler... Biraz fazla, biraz eksik, biraz doğru, biraz yanlış; işte DİN BUDUR!

Eserden müessire gideceksiniz; YARADAN var bileceksiniz; yaratılmışlara mesajını (Mesajın özü=Din) araştırıp bulacaksınız... Yaşantı hâline getirip, mânevî tekâmül peşinde koşup, Leylâ'dan geçip Mevlâ'ya ulaşacaksınız... İşte DİN BUDUR!

Hatta şöyle bile diyebiliriz, DİN LEYLÂ'dır!!

Peki, din bu kadarsa İslâm'ın kitabı Kurân -üstelik MÜBÎN olmasına rağmen- neden bu kadar "anlaşılmaz" (?) ...

Çünkü Kurân, sâdece bir Dînî Mesaj değil! Aynı zamanda ilmî ve daha ötesi LEDÜNNÎ mesaj! Çünkü, Kurân sâdece geçmişin kitabı değil! Hatta daha çok geleceğin kitabı!!

Bu farkı, bazı peygamberlere (sonrakiler) KİTAP verilmesine rağmen, bazılarına (öncekiler) SAHİFELER verilmesiyle de anlayabiliriz... Bir de artık mesaj/kitap gönderilmeyeceğine göre Kurân'ın kıyâmete kadar yol gösterici olmak gerekliliğini de hesaba katarak düşünmeliyiz... (Yâni, Kurân sâdece DİN sunuyor olsaydı, kitap yerine sahifeler yeterli olurdu!)

Sizin, "ben bile kendi başıma anlayamıyorsam bu din kime inmiş" sualinize cevap vermeye çalıştığımı unutmadan, DİN ve LEDÜN ayırımını KURÂN'A GÖRE netleştireyim... Netleştireyem ki DİN konusunda hiç bir açmaz bulunmadığı, açmazlarıMIZın LEDÜN'ne tekâbül ettiği ortaya çıksın!

Ancak, öncesinde şuraya kadar yazdıklarımla dikkatinizi çekebildiysem belirtmenizi rica edeceğim... Zira, ben hiç MÜNKİR olmadım! Bildiğim kadarıyla siz de hiç MÜMİN olmadınız! Dolayısıyla, 2. ve 3. bölümleri fuzulî kaleme almak istemem... Hedefim, Hitler'in "özgür iradesiyle" işlediği soykırımın kurbanı olan insanların iradesi sorununa kadar, Kurân modelini özetlemek...

Cevabınızı bekliyorum...

Mr. Semazen
www.kuranizeka.com

Reply · Report Post