pixycz

Petr Staníček · @pixycz

19th Jul 2013 from TwitLonger

OK, pár prvních postřehů k nové mobilní aplikaci #mapycz od Seznamu.

Nejprve to dobré:

— Mapa je opravdu pěkná, podrobná a přehledná, dobře se v ní orientuje a slouží výborně i jako mapa silniční i jako terénní a turistická. A není to jen mapa ČR, ale je tam (aspoň coby silniční mapa) celá Evropa a přilehlé okolí. A coby turistická mapa nemají seznamácké podklady u nás konkurenci (o které bych věděl).

— Mapa se dá ovládat jedním prstem, je hezky vyřešen i zoom (ale bez návodu na to nikdo asi nepřijde).

— Mapy fungují pro ČR i offline, pokud si do mobilu stáhnu celou mapu ČR (kolem 350 MB). Jak je to pak s updaty a aktuálností této mapy, jsem nikde nenašel. Nutno podotknout, že nová aplikace už umí aspoň jakés takés kešování a při výpadku signálu zůstane aspoň aktuální mapa i pár předchozích kroků na ní dostupná.

— Na mapu jsou navázána skvělá metadata (z firmy.cz, turistika.cz). Otvírací doby obchodů, služeb i úřadů, kontakty, fotky, popisy obcí atd. Moc pěkné a užitečné.


Potud chvála. Bohužel ta dobrá data jsou zabalena v UI, a to UI je dost pekelné.

— Seznam nabízí offline režim. Bohužel "nabízí" je trochu eufemismus, protože aplikace mi ho vyloženě vnucuje horem dolem. Po téměř každém otevření aplikace (ne jen po spuštění, či dokonce po prvním spuštění: po každém otevření) se dole zobrazí výrazný zelený pruh se šipkou a textem "Stáhněte si mapu celé ČR". A nedá se odstranit, musím na něj kliknout. Tam je teprve obrazovka s tlačítky Stáhnout/Ne, děkuji. Pokud ovšem kliknu na "Ne, děkuji", pruh se tam stejně příště zobrazí znova. Ovšem je tam nějaké skryté pravidlo či prvek náhody, zobrazil se mi pětkrát z deseti otevření aplikace (pokaždé jsem dal "Ne, děkuji", vylezl na homescreen a do map se znovu vrátil). Dvakrát jsem se přitom dostal do stavu (a aplikaci v něm mám právě teď), kdy ani "Ne, děkuji" ten pruh neodstranilo a zůstal tam pořád. Resp. teď mi zmizel asi po šestém zopakování "Ne, děkuji".

— Pokud ovšem zvolím "Ne, děkuji", pak si to rozmyslím, a mapu si přece jen chci stáhnout, nenašel jsem možnost, jak se k tomu znovu dostat. Jedině vyskočit z aplikace a znovu ji otevřít a doufat, že se trefím zrovna do stavu, kdy mi ten zelený pruh nabídne. Pakliže předtím ovšem odhalím zákonitosti jeho chování – mně došly až asi po 15 minutách intenzivního testování. Jinde žádný odkaz, stránka, nastavení, kde by se tato volba dala najít, není. Jsem odkázán jen na to, kdy/jestli mi to aplikace nabídne, sám si vybrat nemůžu.

— Autoři ale podle všeho předpokládají offline režim se staženou mapou a považují za defaultní stav. Dokonce při stahování mapy zobrazují tipy k ovládání aplikace, které nikde jinde nejsou k vidění.

— Na ikoně aplikace svítí neustále jako upozornění jednička v kroužku, ale zaboha jsem nepřišel na to, proč a jak se jí zbavit.

— Mapa pracuje pouze s jediným referenčním bodem, a to s aktuální pozicí. Pokud aktuální pozice není zjistitelná (GPS nefunguje, mám vypnuté/zakázané polohové služby atd.), aplikace s tím moc nepočítá a dostává se do poněkud nepredikovatelných stavů. Ovšem i když je pozice známá, není to žádná výhra. Všechno se totiž automaticky vztahuje k ní. Trasu lze naplánovat jen z ní a vzdálenosti všeho se počítají k ní. Pokud se tedy právě nacházím kousek od Kladna a plánuju si výlet po jižních Čechách, zobrazím si centrum Českých Budějovic a dám si zobrazit zajímavá místa v okolí, dozvím se, že jsou od mě tu 132,1 km, tu 132,5 km daleko, což je ve vztahu k centru Budějovic nesmírně užitečná informace. Plánování výletů či čehokoli jiného z jiného místa, než kde se právě nacházím, je prakticky nemožné.

— Pokud zobrazím část mapy, na které není moje aktuální poloha, zobrazí se místo ní poměrně velký směrový ukazatel, který na mou polohu neustále ukazuje. Překáží, zakrývá informace na mapě – a hlavně: nelze se ho nijak zbavit a po jakémkoli kliknutí (i náhodném) zahodí aktuální pohled na mapu a bleskově se přesune zpět na mou polohu. Žádné "zpět" neexistuje. Smůla.

— Stará verze používala kompas a měla režim, kdy se mapa otáčela ve shodě se skutečným severem, jak se otáčelo mobilem. Pro turistické mapy skvělá funkce. Nová verze už to nemá a kompas vůbec nepoužívá. Věčná škoda.

— Mapa funguje jen na výšku, nedá se otočit na šířku.

— Pokud si vyberu nějaký výřez z mapy, kliknu na zajímavá místa v okolí a následně na některé z nich, můžu se s původním výřezem mapy definitivně rozloučit. To kliknutí na zajímavost totiž nezobrazí nějaké detailnější informace, ale mapu poměrně širokého okolí, třeba 150 km² se špendlíky pro všechna nalezená zajímavá místa. A kliknutí na tlačítko "zpět" už ponechá tenhle pohled na mapu, původní výřez nevrátí. Totéž se stane, když se mi podaří naplánovat nějakou trasu – na mapě se zobrazí celá trasa, a původní pohled na mapu je nenávratně v trapu.

— Ikona batohu překvapivě nezobrazuje turistickou mapu, ale seznam zajímavostí v okolí (wtf?). Klasickou a satelitní mapu přepíná ikona zobrazující patrně "vrstvy", což jsem nepochopil, protože o žádné vrstvy nejde, přepíná to prostě mezi dvěma různými mapami. Přičemž té satelitní (či letecké) by se nějaká ta vrstva hodila, protože kromě toho snímku neobsahuje jedinou popisku. Mapy.cz na desktopu vrstvu se silnicemi a popisy mají, tady je jen holá fotka bez ničeho.

— V aplikaci nejsou vůbec žádné předvolby, nastavení. Což by bylo prima, kdyby to UI bylo dobře použitelné. Tady to prima není.

— Na mapě jsou dva typy symbolů. Jedny klikací (a zobrazují se i na satelitní mapě) a jejich význam se dá přinejhorším poznat z popisky po ťapnutí. Ty druhé jsou přímo v mapě, a k těm žádný popis neexistuje. Našel jsem jich pár, u kterých mě ani s největší fantazií nenapadlo, co znamenají. Při určitých měřítkách mapy ty dva typy značek jde odlišit, při některých ale moc ne – zjistit se to dá jen zkušebním ťukáním prstem, jestli to něco udělá, nebo ne.

— Značky na mapě se často překrývají. Takže kromě zuřivého tlapkání prstem ve snaze zjistit, který symbol je klikací, a který není, svádím občas boj s pokusy o trefení té sousední značky…

— Metadata k důležitým místům jsou pěkná a užitečná, ale zase to rozhraní… Kliknu na nějaký obecní úřad, přečtu si základní informace o obci, najdu úřední hodiny, ale místo kontaktů jsou zde jen tlačítka Napsat, Volat a Web. Emailovou adresu, telefonní číslo a webovou adresu nelze zobrazit a jen tak je nezjistím. O tom, že bych si chtěl třeba telefonní číslo zkopírovat, nedejbože někomu poslat, nelze ani mluvit (jedině zavolat, hovor ihned utnout a číslo si vzít z historie volání v telefonu). Je tu tlačítko na sdílení, ale to do mailu, SMSky, na Twitter nebo Facebook se pošle shodně text obsahující jenom název instituce, poštovní adresu a GPS souřadnice. Proč bych zrovna tohle měl chtít někam posílat, mě nenapadá.

— Stránka s metadaty nějakého zvoleného objektu je jediné místo, kde se mi podařilo najít tlačítko "Naplánovat trasu". A to ještě po docela dlouhé době, protože nejprve jsem narážel na stránky s poměrně dlouhými popisy, které jsem neskroloval až dolů, takže na tlačítko (které je až pod tím popisem) jsem nenarazil. Nicméně je to jediný způsob, jak najít trasu mezi dvěma body, na který jsem přišel: v cílovém místě si najdu co nejbližší klikací symbol, kliknu na něj a na následující stránce na tlačítko Naplánovat trasu. Aplikace vyhledá trasu do tohoto bodu z mé aktuální polohy (jinak to nelze) – ovšem pozor: následně se zobrazí tlačítko "Upravit", které konečně zobrazí známý formulář s dvěma políčky start-cíl. Napovídač tady bohužel pomůže jen s celými obcemi, konkrétnější adresu včetně ulice je třeba napsat jen ručně. Ale pak se konečně najde hledaná trasa. Najít trasu mezi místy, které nejsou ani mojí aktuální polohou, ani nejsou klikacím symbolem nebo zajímavým místem, ani se nedají zapsat poštovní adresou, podle všeho vůbec nejde. Což je u turistické mapy vada dost podstatná. O něčem takovém, jako je plánování výletů po značených turistických trasách a cyklotrasách, plánování okružních tras nebo dokonce měření vzdáleností, se mi může jen zdát.

— Jak jsem upozornil už prve, pokud je aktuální poloha neznámá (GPS/polohové služby vypnuté), mapa se spustí vycentrovaná v Praze na Andělu a vyhledávání jakékoli trasy okamžitě selže (Chyba. Nepovedlo se naplánovat trasu. OK / Zkusit znovu) a nejede přes to vlak.

— Pokud mám zobrazenu naplánovanou trasu a skryju ji, už se k ní zpátky nikdy nedostanu. Musím začít znova.

— Naplánovanou trasu nelze jakkoli změnit, upravit, chtít vést jinudy. A protože aplikace pro pěší/cyklo trasy neumí upřednostňovat značené turistické cesty (jako Mapy.cz na desktopu), často vede všechno po silnici (srov. např. pěší trasu Rakovník–Křivoklát v mobilu a na desktopu).

#####

A ještě na okraj k tomu offline režimu.

Možnost stáhnout si celou mapu je určitě užitečná a pro spoustu scénářů dobré řešení. Ale jsou taky jiné uživatelské scénáře, kde to dobré řešení není. V mém případě jich je většina právě takových. Především v mobilu bojuju o každý MB místa a nacpat tam skoro půl giga dalších dat není zrovna příjemné řešení. Dál se trochu bojím o aktuálnost dat – pokud má Seznam nějak vyřešeny inkrementální updaty pro tu staženou mapu, tak je to dobře, ale nikde jsem se o tom zatím nic neslyšel. Chtít po mě myslet na stažení nějaké mapy v dostatečném předstihu a starání se o updaty je od Seznam trochu sebestředné – já mám milion svých starostí, nové Mapy.cz jsem si stáhl někde v kavárně a pustil je zase z hlavy. A pak je budu typicky potřebovat až někde na výletě s dětmi, kde se mi někde ve skalách začne ztrácet signál a já jsem v tu chvíli bez mapy. Tohle je moje typická zkušenost z Kokořínska, z Moravského krasu a několika hor. Prostě se mi to stává docela často. Daleko víc bych uvítal možnost stáhnout si jen kousek mapy před sebou – což se dá i po tom nejpomalejším datovém spojení někde v místě, kde chytnu aspoň kousek signálu. Stáhnu a můžu v klidu jít dál. Anebo ještě lépe, aby si aplikace (třeba jen na vyžádání) inteligentně stahovala a kešovala mapu pro nejbližší okolí a já tak v případě výpadku signálu nebyl ztracen. Chápu, že brute-force natlačení kompletní mapy do mobilu je jednoduché a levné řešení (a hlavně nejsnazší cesta pro programátory), ale já mám v mobilu několik desítek aplikací a "jen" 16 GB paměti. Kdyby každá chtěla půl giga na data, musel bych jich půlku vyhodit.

Reply · Report Post